Spring naar content
09 januari

BTW sport en btw fitness in 2026 {update situatie België}

Zie je op sociale media of in het nieuws koppen voorbij komen over een flinke btw-verhoging op sport en fitness? Grote kans dat je naar nieuws uit België kijkt.

In Nederland is de situatie namelijk heel anders: dankzij de lobby van NL Actief en onze partners blijft het verlaagde btw-tarief van 9% behouden.

In dit artikel zetten we de feiten voor je op een rij en leggen we uit wat er precies aan de hand is bij onze zuiderburen.

Wat is de huidige btw-situatie in de sportsector in Nederland?

btw verhoging sport en fitness

Het btw-tarief op sport en fitness blijft in Nederland in 2026 onveranderd op het lage btw tarief van 9%.

Hoewel er in 2024 en begin 2025 grote plannen waren vanuit het kabinet om de btw op sport, cultuur en media te verhogen naar 21%, is dit plan definitief van de baan.

Op 28 oktober 2025 heeft de Eerste Kamer officieel ingestemd met de “Wet behoud verlaagd btw-tarief op cultuur, media en sport”. Dit biedt jou de fiscale zekerheid die je nodig hebt om te blijven ondernemen en investeren in de vitaliteit van je leden.

De rol van NL Actief in het tegengaan van de btw-verhoging op sport

Nee tegen btw verhoging op sportbeoefening en fitness

Zonder actie was sporten in jouw club per 1 januari 2026 maar liefst 11% duurder geworden en zouden zo’n 1,8 miljoen Nederlanders minder gaan sporten, volgens onderzoek van Ipsos.

In oktober 2025 kwam het verlossende antwoord van de Tweede Kamer: btw-verhoging op sport definitief van de baan.

Sporten blijft daarmee toegankelijk en betaalbaar voor miljoenen Nederlanders.

NL Actief heeft hier, samen met sportkoepels zoals NOC*NSF, het POS en maatschappelijke partners, keihard tegen gestreden onder het motto “Nederland Verliest”.

Onze kernboodschap aan de politiek was simpel maar krachtig: Sport is geen luxe, maar een noodzaak.

  • Preventie: jouw club is de ‘Vitaliteitsmotor’ van Nederland. Elke euro die de overheid hier extra belast, komt dubbel zo hard terug in de zorgkosten.
  • Toegankelijkheid: Een verhoging naar 21% zou sporten bij jou voor honderdduizenden Nederlanders onbetaalbaar maken.
  • Actie: door middel van het ‘Sportontbijt’ met Kamerleden en een open brief ondertekend door meer dan 60 topsporters, wisten we het politieke tij te keren tijdens de Voorjaarsnota 2025.

De situatie in België: btw-verhoging op de sport

btw verhoging sport België

De verwarring in de media komt voort uit een ingrijpende beslissing van de Belgische federale regering. Zij hebben een begrotingsakkoord bereikt, de ‘Supernota’, waarin sport helaas wel als sluitpost wordt gebruikt.

De supernota gaat ervan uit dat België 7 jaar de tijd krijgt van de Europese Unie om de begroting weer op orde te krijgen.

Btw tarief van 6% naar 12% (en niet naar 21%)

In België was het btw-tarief op fitness tot voor kort 6%. Dit btw-tarief zal gaan verdubbelen naar 12%.

In sommige vroege berichten werd gesproken over 21%, maar dat tarief geldt in België voor andere zaken (zoals pesticiden). Voor de sportsector is een verhoogd btw-tarief van 12% nu de definitieve status.

Status: Uitgesteld naar 1 maart 2026

Oorspronkelijk zou de Belgische verhoging op 1 januari 2026 ingaan. Door de enorme complexiteit en fel protest van de sector, heeft het kernkabinet echter in december 2025 besloten de invoering met twee maanden uit te stellen naar 1 maart 2026.

De Vlaamse sportsector reageert verontwaardigd op de btw-verhoging

Vlaamse sportsector reageert op btw verhoging sport en fitness

Op 17 december 2025 stuurden de Vlaamse Sportfederatie, Netwerk Lokaal Sportbeleid en Fitness.be een open brief naar de regering. Samen vertegenwoordigen ze meer dan twee miljoen sporters in Vlaanderen.

De topmannen van de Vlaamse Sportfederatie (Pieter Hoof), Netwerk Lokaal Sportbeleid (Jeroen Vanderputte) en Fitness.be (Farid Kempenaers) uiten scherpe kritiek op de plannen van de federale regering-De Wever.

Ze begrijpen niet waarom de sportwereld moet opdraaien voor de begrotingsdoelstellingen. De voorgestelde btw-verhoging zal sporten volgens hen voor de brede bevolking onbetaalbaarder maken.

De boodschap van de open brief:

  • Preventie-tekort: België besteedt slechts 1,8% van het budget aan preventie (de helft van het Europese gemiddelde). Deze verhoging maakt de drempel om te bewegen alleen maar hoger.
  • Inconsistentie: terwijl sport duurder wordt, worden sommige ongezonde alternatieven (zoals bepaalde frisdranken) door andere fiscale schuifoperaties relatief goedkoper.
  • Maatschappelijk rendement: elke euro geïnvesteerd in sport levert de maatschappij €2,50 op. De Belgische overheid negeert dit rendement voor een kortetermijnwinst op de begroting.

Lees hier de open brief van de Vlaamse sportsector.

Btw tarief sport en fitness in Nederland vs. België

voorgenomen btw verhoging en btw tarief Nederland en België

Waarom een sterke brancheorganisatie in de sport essentieel is

Brancheorganisatie belang voor voorgenomen btw verhoging en behoud verlaagde btw tarief

De situatie bij onze buren laat zien wat er gebeurt als een overheid puur naar de cijfers kijkt en niet naar de maatschappelijke waarde van jouw onderneming.

Zonder de gecoördineerde inzet van de sportsector in Nederland had Nederland nu waarschijnlijk in hetzelfde schuitje gezeten als België — of erger nog, met een tarief van 21%.

Wij blijven de belangen van de Nederlandse fitnessondernemer verdedigen. Jouw lidmaatschap stelt ons in staat om in Den Haag de ‘Vitaliteitsmotor’ draaiende te houden.

Lees hier verder wat NL Actief voor de fitnessbranche in Nederland betekent. 💛

Conclusie

De contrasten tussen Nederland en België in 2026 zijn groot. Waar de Belgische sportsector vanaf 1 maart 2026 geconfronteerd wordt met een btw-stijging naar 12%, blijft sporten in Nederland dankzij een succesvolle lobby toegankelijk tegen het 9%-tarief.

Deze situatie onderstreept het belang van een sterke brancheorganisatie. Terwijl onze zuiderburen strijden tegen extra drempels voor vitaliteit, biedt de Nederlandse koers zekerheid aan ondernemers en sporters.

NL Actief blijft zich onvermoeibaar inzetten om sport als noodzaak — en niet als luxe — op de politieke agenda te houden, zodat de Nederlandse ‘Vitaliteitsmotor’ op volle toeren kan blijven draaien.

Auteur: Melanie Verbueken

Laatste wijziging/update: 8 januari 2026.